pühapäev, 31. detsember 2017

Mimoosisalat kalast



1 karp tuunikala õlis
2 porgandit või purk salatikuubikuid
3 muna
1 sibul
1 hapukam õun
150 g hapukoort
150 g majoneesi kasutan mädarõikamaitselist, annab veidi särtsakust 😊
1 tl sidrunipipart

Keeda-koori-riivi porgand.
Tükelda õun ja sibul. Sibulat hoian veidi aega ka äädikavees, et maitse mahedam tuleks.
Keeda munad, tükelda kollane ja valge eraldi. Noh, kahvliga purustamine on isegi lihtsam.
Sega kokku sidrunipipraga maitsestatud  hapukoore-majoneesi segu.
Lao läbipaistvasse kaussi või pokaalidesse (kui tahad silmailu ka pakkuda) kihiti:
tuunikala;
porgand;
munavalge;
sibul;
õun;
munakollane. 
Iga kihi vahele määri hapukoore-majoneesi segu. Seekord teadlikult jätsin ühe ketšupipudeli viskamata- kallasin segu sinna ja pokaalidesse oli hea niimoodi segu kihtide vahele pritsida. 

Sellest kogusest piisab umbes 4-6 inimesele. Meil AH-iga läheb see kahe peale...  
 

pühapäev, 24. detsember 2017

Marinaad praelihale

Tühja sest marinaadist- VAATA, mis 🎅 mulle tõi.  😊
Ja ma ei mõtle liha. Ega ka taldrikut.
No eputan jah...


0,5l vett
1 porgand
1 sibul
10 tera pipart
4 tera vürtsi
1-2 loorberilehte
1 spl suhkrut
1-2 tl soola  oleneb liha maitsestatusest
1 spl 30% äädikat ja 1 tl veel juurde- marinaad peaks tunduma pigem veidi kange

Vesi koos maitseainetega panna tulele. Kui vesi hakkab keema minema, lisa porgandirattad. Ja minutikese pärast sibularattad. Keeta tasasel tulel, kuni porgand on kergelt küps. Läheb üsna kiiresti. Siis lisa äädikas. Kalla kuumalt lihale.

Katab üsna suure koguse liha. Mõtekas on antud kogus valmis keeta ja kui tuleb marinaadist puudu, siis ilma porgandita ja sibulata keeta uus marinaad lisaks.



 

reede, 22. detsember 2017

Pohla-martsipani kringel




Retsepti avaldas Kaju Köök.
50 g pärmi
0,5 l piima
200 g suhkrut
Ca 900 g jahu
0,5 tl soola
Kardemoni 1 tl- mulle ikka meeldib nii
2 muna
100 g toasooja võid
Täidiseks
100 g toasooja võid
200g martsipani (Odense oma on hea pehme riivida, aga seda paneks 300g)
400g pohli

Soojenda piim käesoojaks, pärm sega suhkruga. Lisa soe piim pärmile, seejärel sega juurde pool jahukogusest. Pane taigen eelkerkimiseks sooja kohta 20 minutiks. 
Taignale lisa lahtiklopitud munad, sool, või, kardemon. Sega ühtlaseks ja seejärel lisa jahu. Jahu  tasub lisada kuni taigen tundub parasjagu valmis ning tuleb kausi ja käte küljest enamvähem lahti, minul kulus kuskil 850g. Taas aseta taigen sooja kohta, seekord tunnikeseks. 
Kringli valmistamiseks rulli taigen suureks ristkülikuks, määri peale või, riivi otse tainale martsipan ja puista peale pohlad. Keera taigen rulli, lõika pooleks ja põimi. Tegelikult võib kringli alati põimida ju nii, nagu sulle meelepärane on! Ja määrisin pealt kringli lahtiklopitud munaga ka, harjumus vist.
 Pane kringel ahju – 200 kraadi 30-35 minutit. Jahtudes puista peale tuhksuhkrut.

 Panin kringli külma ahju ja siis keerasin ahju tööle. Kuna kasutasin külmutatud pohli, siis arvasin, et mõjub nagu eelkergitusena :)



laupäev, 9. detsember 2017

Piparkoogitainas

Ristitütar on AASTAID rääkinud, et see ei ole raske. Mina olen AASTAID lugenud, kui ohtlik on suhkru kõrvetamine- suitsuandur võib tööle minna, keev siirup mööda köögiseinu laiali pritsida... 😱 No kellele seda vaja on?  
Siin ta on- minu selle aasta neljas tegemine. Ja ise terve ning köögiski veel remonti pole vaja teha 😊 Kogused pärit kuskilt ajalehest, loomulikult endale sobivaks kohendatud.


1. Kallan 200g suhkrut paksema põhjaga kõrgemasse potti ja hakkan kuumutama. Minu pliidi kuumusemõõdik on skaalaga 0-3, keeran kuumuse 2 peale. 

2. Samal ajal panen teises potis keema 200g suhkrut ja 100ml vett. Aegajalt segan. Suhkru koguse juures olen arvestanud piparkookide kaunistamisega glasuuriga, muidu oli algses retseptis suhkrut kokku 600g. Minul  siis 400g.

3. Samal ajal panen keedukannuga keema vett. Panen valmis mõõdunõu, kuhu kallata pärast 160ml kuuma vett.

4.  Lasen suhkrul seal sulada, ei sega. Segades jäi sulamata suhkur lusika ja poti äärte külge! Kui juba pool on sulanud, siis võtan pika varrega lusika ja hakkan tasapisi segama. Keeran kuumuse 1,5 peale. Lasen keedukannus vee korraks veel keema. Suhkur peab muutuma tumepruuniks, hakkab vahutama, võiks isegi kergelt suitsema minna. Nüüd peab kiire olema- mõõdunõusse vala 160ml keeva vett ja see tuleb kohe kallata suhkrupotti. HOIATUS! Ära kummardu samal ajal poti kohale, vaid hoia kaant poti kohal- nii ei pritsi suhkur potist välja (sellepärast kasutagi võimalusel kõrget potti). Mis potis toimub, jõuad uurida umbes 10 sekundi pärast- siis, kui mullitamine on potis vaibunud.Kuumuta ja sega suhkrusiirupit, kuni tekkinud suhkrutükid on sulanud. 

5. Nüüd peaks teises potis olev suhkrusiirup ka olema keema hakanud. Kallan selle kõrvetatud suhkrule ja segan ühtlaseks. Võtan poti tulelt.

6. Lisan 400g tükeldatud võid ja 1tl soola ning segan, kuni või on sulanud. Mina kasutasin Valio vähesoolast võid (sest see oli odavam!) ja soola eraldi ei lisanud.

7. Segu peab jahtuma toatemperatuurini ehk umbes 20 kraadini. Kõige parem on jätta siirup ööseks jahtuma. Kui siirup pole piisavalt jahtunud, minevat piparkoogid ruttu kõvaks.

8.  Jahtunud siirupile lisan  kõigepealt piparkoogimaitseainet. Retseptis on 30g. Kasutasin Santa Maria toodet ja see kogus oli minu jaoks liiga vürtsikas, 20g on ehk paras. Tegelikult õnnestus mul saada Koogimeistri poest mingit lahtist piparkoogimaitseainet ja seda panen küll 30 grammi

9.  Taina valmistamiseks segan kokku 750g nisujahu ja 30g küpsetuspulbrit ning segan taina ühtlaseks. 

10. Pane tainas kaussi ja kata see toidukilega või vormi tainas batoonikujulisteks pätsideks ja paki toidukilesse. Kokku tuleb umbes 1,7kg tainast. Jäta mõneks päevaks külmkappi seisma. 

11. Piparkooke küpseta 200kraadises ahjus või pöördõhuga 180kraadi. Enne rullimist mulju tainast käte vahel, läheb pehmemaks. LAISKADELE: vormi tainast "vorstike", lase külmas taheneda ja lõika tainast noaga ühepaksused ümmargused küpsised.