pühapäev, 4. november 2018

Piimasai

Lugesin seda retsepti fb-st Krissu kokkamised lehelt ja mõtlesin... See ei saa toimida. 😕Kes siis niimoodi pärmitainast teeb. Aga ikka kripeldas... Äkki ikka saabki? Oh imet, saigi! 😧


Paksendus

2,5 dl vett
50 gr nisujahu 


Sega potis kokku jahu ja vesi. Sega kogu aeg, niikaua kui podisema hakkab. Mul ei hakanudki, ei julgenud vist väga kuuma tuld potile alla keerata. Lase siis vaikselt podiseda ca 4 min KOGU AEG segades (et põhja ei kõrbe!).
Nüüd on tihe paks mass. Tõsta kõrvale ja lase ca 15 min jahtuda.




Taigen

650 gr nisujahu
75 gr suhkrut
1 pakk kuivpärmi(12 gr)
2 muna
1 dl vahukoort

näpuotsatäis soola
2,5 dl piima
1 muna peale pintseldamiseks


Köögikombaini kaussi pane jahu, suhkur, pärm, muna, vahukoor, sool ja paksendus.

Lase aeglasel kiirusel segada ja vala sisse vähehaaval piim. Kui kõik piim on sees, lase ca 15 min segada. Viimased 3 min keera kiirust juurde, nii et korralikult taigna läbi klopib. Taigen on küllaltki märg. Tõsta taigen võiga/õliga määritud kaussi ja lase topelt suureks kerkida (ca 1 tund). 

Võta kaks keeksivormi, pikemad (mul vist 28cm ja 30 cm). Lõika küpsetuspaberist paraja suurusega  tükid ja tee märjaks- siis on nendega hea vorme vooderdada. 
Määri käed õliga. Jaota taigen pooleks. Ära jahu lisa, kui taigen käte külge jääb, kasuta õli. Pane mõlemasse küpsetuspaberiga kaetud vormi pool taigna kogusest ja lase 30 min uuesti kerkida.

Siis määri pealt munaga ja ahju, 180 kraadi  25-30 minutit.

Killuke sügist ka.





laupäev, 3. november 2018

Šokolaadi-bseepõhjadega toorjuustutort

Jälle häid maitseid otsimas raamatu "Eesti 100 torti" lehtede vahel. Ehk siis järgmine katsetus. Autor Terje Lopetiene, tema torte leiab ka fb-s.



Pehme beseepõhi

100 g munavalgeid (umbes 3 muna)
120 g suhkrut
0,5 tl vanillisuhkrut
1 tl kartulitärklist
1 tl valge veini äädikat

Eralda munavalged kollastest ja vahusta tugevaks vahuks. Lisa suhkrud kolmes osas väikeste vahedega.Lisa vahustamise ajal ka kartulitärklis ja äädikas. Jätka vahustamist, kuni mass on veniv ja läikiv ning vahu sees ei ole enam sulamata suhkrukristalle. Vala mass küpsetuspaberiga vooderdatud 24 cm läbimõõduga koogivormi ja aja ühtlaselt laiali. Küpseta 180⁰C ahjus (ilma pöördõhuta) keskmisel siinil 20-25 minutit, kuni besee on pealt õrnalt beežikas, aga mitte pruun. Põhi kerkib ahjus kõrgeks, aga vajub jahtudes madalamaks, ca 1,5 cm paksuseks. Besee jääb pehme, mitte krõbe. Tundus kahtlane, aga vaata pilti- jäigi äratuntav kiht. Tõsta besee jahtuma.  Keera jahtunud besee teistpidi ja eemalda küpsetuspaber.

Šokolaadipõhi

70 g võid
70 g tumedat šokolaadi
2 muna
85 g suhkrut
35 g jahu
8 g magustamata kakaopulbrit

Sulata potis või (väiksel kuumusel, ära lase kõrbema!) ja keera kuumus maha. Lisa tükeldatud šokolaad ja sega vispliga seni, kuni see on sulanud ja võiga segunenud. Tõsta jahtuma.
Vahusta munad ja suhkur tugevaks vahuks. Lisa vahustades või-šokolaadisegu. Lõpuks sega vispliga juurde sõelutud jahu ja kakaopulber. Vala segu küpsetuspaberiga vooderdatud vormi ja küpseta 15-18 minutit 180⁰C ahjus. Põhi peaks jääma natuke niiske, aga mitte toores. Jahuta vormis, seejärel keera teistpidi ja eemalda küpsetuspaber.

Toorjuustukreem

250 ml vahukoort
800 g maitsestamata toorjuustu
120 g suhkrut
5 g vanillisuhkrut

Vahusta kõiki aineid koos, kuni tekib tugev kreem. Kui vahustad üle, muutub kreem vedelaks. 

Tordi kokkupanemine

200 g külmutatud või värskeid mustikaid

Aseta lahtikäiva 24 cm vormi põhja esmalt šokolaadipõhi, seejärel kolmandik toorjuustukreemist, lisa vahele mustikad ja jaga peale teine osa kreemist. Tõsta vormi beseepõhi ja suurem osa ülejäänud kreemist- jäta veidi külgedele määrimiseks. Silu siledaks ja lase tordil külmkapis paar tundi seista. Minul seisis ikka üleöö. Kaunista meelepäraselt värskete marjadega või suhkrulilledega.


pühapäev, 21. oktoober 2018

Tartu tort ehk seitsmekihiline sidrunitort

Retsept pärit raamatust "Eesti 100 torti", autor Kristel Türk.
Nii kõrget torti ei ole mina veel teinud!


Muretainas

150 g toasooja võid
100 g suhkrut
1 muna
240 g nisujahu
0,5 tl soola
0,5 tl küpsetuspulbrit

Sega või, suhkur ja muna ühtlaseks. Sega tööpinnal kuivained, lisa võisegu ja haki suure kööginoaga puruseks massiks. Suru see võimalikult vähe sõtkudes ühtlaseks tainapalliks, keera toidukilesse ja pane 30 minutiks külmkappi.

Biskviitpõhi

2 muna
0,75 dl suhkrut
0,75 dl nisujahu
0,2 dl kartulitärklist
0,5 tl küpsetuspulbrit

Eralda munavalged ja -kollased. Mõõda eraldi kaussi jahu, tärklis ja küpsetuspulber ja sega läbi. Vahusta munavalged mikseriga alguses madalal kiirusel, suurenda kiirust ja lisa vahustades osade kaupa suhkur. Suurenda kiirust järjest võimsamaks ja vahusta kokku umbes 10 minutit. Sega munakollased vispliga lahti ja lisa munavalgevahule. Käivita mikser vaid hetkeks ja töötle segu ühtlaseks vahuks. Sõelu juurde jahusegu ja mikserda kiiresti, kuid ettevaatlikult alt üles liigutustega ühtlaseks. Vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud 18 cm vormi ja küpseta 180⁰C juures (pöördõhk) umbes 20 minutit, seejärel jahuta ja lõika kaheks võrdseks tordipõhjaks. Minul tuli väga kõrge biskviit, mis selle tordi ka lõpuks kõrgustesse tõstis. Teinekord jaotaks biskviidi kolmeks ja üks kiht jääb kasutamata. Halb oli serveerida kõrget torti lihtsalt. 

Biskviidi küpsemise ajal jaga muretainas 4 võrdseks osaks ja rulli küpsetuspaberile 4 õhukest, umbes 19 cm läbimõõduga ketast. Torka kahvliga auklikuks. Suru 18 cm vormiga jälg sisse. Küpseta kaks põhja 220-kraadises ahjus helepruuniks (5-7 min) ja kaks tumepruuniks (7-10 min), hoia veel kõpsetamata kettaid külmas. Jäta põhjad jahtuma. Murenda jahtunud põhjade servadest üleliigsed taignajäägid nii, et saad neli 18 cm muretaignaplaati. Purusta jäägid peeneks taignapuruks ja kasuta hiljem tordi kaunistamiseks.

Beseepõhi ja kaunistused

3 munavalget
1 tl sidrunimahla
180 g suhkrut

Vahusta munavalged ja sidrunimahl alguses madalamal kiirusel pehmeks ühtlaseks vahuks. Tõsta kiirust ja vahustamist jätkates lisa suhkur supilusikahaaval. Jätka vahustamist, kuni saad sileda ja läikiva beseetaigna. Pritsi tordipritsiga ühele küpsetuspaberile 18 cm ring, teisele tordi kaunistamiseks besee-nupsud. Küpseta kaunistusi 120-kraadises ahjus (pöördõhk) 45 ja põhja 60-75 minutit. Tõsta jahtuma. Mulle tundub autori enda fotosid vaadates, et beseekiht võiks olla veel küpsenum. Ja torti saab ka selle kihi arvelt madalamaks teha- ei tohi olla väga paks, beseenupse jagub ka niisama söömiseks. 😋 Oot-oot, võibolla kihi paksuses on ka peidus kihi krõbedaks saamine? Mhmm...

Sidruni-võikreem

350 g toasooja võid
210 g tuhksuhkrut
140 g kondenspiima
2,5-3 sidruni koor (oleneb suurusest)
1-1,5 sidruni mahl (oleneb suurusest)

Vahusta või heledaks vahuks. Sõelu vahustamist jätkates osade kaupa juurde tuhksuhkur, seejärel lisa ikka vahustades kondenspiim. Maitsesta kreem vahustamise lõpus riivitud sidrunikoore ja osade kaupa ka sidrunimahlaga.

Immutamiseks

Poole sidruni mahl segada 100-150 ml naturaalse õunamahlaga.

Õunamoosikiht

300 ml vähese suhkruga keedetud õunamoosi segada poole sidruni mahlaga. Vot siinkohal peal küll ütlema, et minu õunamoos tordi vahele ei sobinud, oli ikkagist liiga hapu. Tuleb ikka võtta tavalist õunamoosi ja siis võib küll sinna veidi sidrunimahla sisse segada.

 TORDI KOKKUPANEK

Pane osa võikreemist kõrvale, et tort lõpuks katta võikreemikihiga.

1.kiht: hele muretainas, kata õhukese võikreemikihiga (veidi paksem, kui järgmine)
2.kiht: hele muretainas, kata õhukese võikreemikihiga
3.kiht: biskviit, immuta korralikult õunamahlaga, kata õunamoosiga
4.kiht: tume muretainas, kata õunamoosiga
5.kiht: tume muretainas, kata õhukese võikreemikihiga
6.kiht: besee, kata õhukese võikreemikihiga
7.kiht: biskviit, immuta korralikult õunamahlaga

Lõpuks kata tort üleni õhukese võikreemikihiga ja tõsta 10 minutiks külmkappi. See teeb sileda aluspinna ja ülejäänud kreemi on lihtsam ühtlaselt peale kanda.

Kaunistamiseks puista külgedele muretaignapuru ning kaunista pidulike minibeseeda ja sidruniviiludega.

Tort peab maitsete ühtlustumiseks ja põhjade niiskumiseks vähemalt 24 tundi seisma mõõdukalt jahedas kohas. Ma arvan, et võikreem jahedus muutub ju liiga kõvaks ja ei anna niiskust/maitseid põhjadele. Kui seisab külmkapis, ehk peaks siis vahel toasoojasse tõstma?

Tähelepanekuid veel.

Et beseekiht ja biskviit tulid liiga kõrged, siis võiks ju tordi teha suuremas vormis. Muretaigna kogust suurendaks 1,5 korda.

Beseekihtide ümber sai liiga paks võikreemikiht. Üle pole mõtet pingutada, pigem jäägu üle.


reede, 5. oktoober 2018

Pohla-karamelli-toorjuustutort

Õpetajate päev kuulub ikka tähistamisele. Vähemalt on see põhjus järjekordsele retseptikatsetusele.
Ikka raamatust "Eesti 100 torti". Seekord autoriks Kristina Räkk, kondiiter Valgamaalt.


Tarretis

100 g pohli (järgmine kord katsetan 200 g)
100 ml vett (katsetan 150g- lihtsalt oleks tahtnud veel rohkem maitset ja paksemat kihti)
60 g suhkrut
2 želatiinilehte

Keeda pohlad vee ja suhkruga pehmeks ning pane želatiinilehed 10 minutiks külma vette paisuma. Hõõru keedetud pohlad kuumalt läbi sõela, siis jääb tarretis kestateta. Pigista želatiin võimalikult kuivaks ja sulata hoolikalt segades kuumas pohlaleemes. Vala segu 20-23 cm koogivormi (oleneb, kui suure teed põhja!), mille põhja oled pannud küpsetuspaberi. Aseta vorm (sügav)külma. Tarretis peab tordi kokkupanemise ajaks olema tardunud.
Tekkis  mõte, et saaks pohlamoosist ju ka teha- kuumutada üles ja želatiin lisada 😏

Põhi

210 g Kalevi Krõbedaid kaeraküpsiseid
80 g võid

Purusta küpsised peeneks ja sega sulatatud võiga. Vooderda 24-26 cm koogivormi põhi küpsetuspaberiga (soovi korral ka ääred) ning suru küpsisepuru ühtlaselt koogivormi põhja. Tõsta vorm kreemi valmistamise ajaks külmkappi.

Kreem 

12 želatiinilehte
150 g pohli
150 ml vett
60g + 150g-180g suhkrut
400 g toorjuustu 
600 ml vahukoort
200 g vaarikaid ja mustikaid

Pane želatiinilehed külma vee sisse paisuma. Keeda pohlad vees koos 60 g suhkruga pehmeks. Vahusta toorjuust, vahukoor ja ülejäänud suhkur (maitse järgi) kergeks vahuks. Pigista želatiinilehed kuivemaks ja lisa juba veidi jahtunud pohladele, sega kiiresti läbi ja nirista segu pidevalt segades ülejäänud kreemi hulka. Lasin segul veidi seista (nii 10-15 min), et segu väga voolav ei oleks. Aga ta ei tohi ka kausis ära tarretuda!

Tordi kokkupanek

Vala umbes kolmandik kreemi küpsisepõhjale. Võta külmast tarretis, eemalda ettevaatlikult vormist ja aseta kreemile. Mina eemaldasingi paberi siis, kui tarretis oli asetatud kreemile. Autor soovitab tarretise kasta hetkeks kuuma vee sisse- siis saab eemaldada paberi ja tarretise tordile tõsta. Määri tarretisele teine kolmandik kreemi, kata mustikate ja vaarikatega ning vala peale ülejäänud kreem.Tõsta tort külmkappi tarduma.

Karamellikate

150 g suhkrut
2 želatiinilehte
200 ml vahukoort
30 g võid

Pane suhkur paksema põhjaga potti pruunistuma ja želatiin külma vee sisse paisuma. Kui suhkur on sulanud ja kergelt pruunikas, tõsta pott tulelt ja lisa ettevaatlikult (ennast kõrvetamata) vahukoor. Sega hoolikalt, kuni saad ühtlase massi. Vot ei saanud! Pärast vahukoore lisamist tõmbus  suhkur lusika külge, sain kukekommi!? Siit mõte- vahukoor tuleb eelnevalt üles soojendada, mitte keema lasta! Sega juurde või. Lisa segule kuivemaks pigistatud želatiin ja sega korralikult. Lase karamellil pisut jahtuda ja vala siis ettevaatlikult tordile. Hoia üleöö külmkapis.

Kaunista tort: pohlad, pohlavarred, kadakamarjadega oksad...


Ja kui pakkuda torti, siis vahel tuuakse ka lilli 😉

 

esmaspäev, 3. september 2018

Kartulikeeks

See retsept ammu minu märkmikus kirjas. Arvan, et algallikas on siin.



5 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
soola, pipart
150 g võid
1,5 dl piima
3 muna
150 gr riivitud juustu
200 gr sinki
2-3 keedetud kartulit, kahvliga puruks surutuna (ca 200 g)
Soovi korral ürte


Esmalt klopi lahti munad. Lisa sulatatud või ja piim. Sega küpsetuspulber jahuga. Lisa munasegule nii jahu, juust, kartulid ja sink. Maitsesta tainas soola ja pipra ning ürtidega. Kalla tainas võiga määritud keeksivormi. Kasutan pikemat, 30 cm vormi. Ja keeksi peale võib puistata ka seemneid. Küpseta 180-200 kraadi juures 40-50 minutit, kuni keeks on läbiküpsenud.

kolmapäev, 29. august 2018

Pavlova

VOL.1

Jah, 2016 aasta suvel tegin katsetusi Pavlova küpsetamisel. Aga sellest ei olegi midagi pikemalt rääkida. Teema kurvaks tegev... 😣 "Pavlova on beseeküpsetis, mis kogunud kuulsust kui pealt krõbe ja seest vahukommilaadne, õhuliselt pehme maius". Arvasin, et see ongi võimatu! Siis korraga kohvikus Spargel pistsin suhu midagi enneolematut! Nojah, katsetasin veel, aga ikkagi heal juhul besee. 😭

VOL.2

Ma olen jälle saanud tiivad! 😇 Juhtus see 2018 aasta suvel Põhjaka Mõisas. See on võimalik! (Mkm, vabandust, uudishimust käis kahvel niuhti koogist läbi.)


Loomulikult ostsin kaasa ka ühe, et lähemalt asja uurida.


Üks inimene (kuulates ära minu õnnejoovastuse) küsis: "Aga kust sa tead, milline Pavlova välja näeb?"  Vot tean, sest ma nüüdseks olen seda 2 korda  saanud! Nüüd jääb üle vaid oodata, kuna kolmas kord tuleb... Ja ma tahaks loota, et see tuleb minu ahjust 😈

teisipäev, 15. mai 2018

Kohupiima-kodujuustutort pohladega liivatainapõhjal

Retsept raamatust "Eesti 100 torti".  Autor Reelika Maasik, kelle tegemisi saab jälgida facebook'is.


Tegelikult on tegu juba teise katsetusega. Esimesest läks meelest pilti teha 😞
Tegin mõned muudatused ka, nagu ikka 😃

Liivatainapõhi
280 g jahu
1 tl küpsetuspulbrit
150 g toasooja võid
100 g suhkrut
1 väike või pool keskmist muna

Sõelu kaussi jahu ja küpsetuspulber, tee keskele süvend ning sega seal või, suhkur ja muna. Äärtest jahu juurde võttes sega, kuni saad ühtlase taina. Tegin seda kahvliga. Mähi tainas toidukilesse ja pane 20 minutiks külmkappi tahenema. Samal ajal on hea valmistada biskviitpõhi. Seejärel rulli tainas umbes 3 mm paksuselt lahti, tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile (minul vorm suurusega 34x27 cm ), tee kahvliga augud sisse ja küpseta 200-kraadises ahjus 10-15 minutit. Lõikasin kohe soojalt põhja välja, biskviidi küpsetamise vormiga. Jahuta ahjuplaadil.

Biskviitpõhi
5 keskmist muna
75 g suhkrut
90 g jahu

Eralda munavalged kollastest ja vahusta tugevaks vahuks. Lisa suhkur ja vahusta kiirelt läbi, seejärel lisa munakollased ja vahusta veel. Viimasena lisa sõelutud jahu ja sega alt üles liigutustega ühtlaseks tainaks. Vala tainas umbes 25 cm läbimõõduga kandilisse vormi (minul 27,5x24 cm, sest kitsamaks ei lähe 😟)  ja küpseta 170-kraadises ahjus kuldpruuniks. Ikka proovin tikuga küpsust, püüan mitte lasta "küpsiseks". Jahuta ja poolita.

Vahekiht
500 g pohlatoormoosi, millest 150 g tõsta kõrvale. (Teine kord tegin vaarikatoormoosiga, ei olnud nii "äkiline". Ei tohi olla ka liiga magus. Saumikseriga suristasin läbi, ehk sai seemneid väiksemaks purustatud?)
3-5 g agar-agarit  (asendasin 6 želatiinilehega)
külma vett

350 g moosi pane potti, kui moos on liiga paks, siis lisa pisut vett. Leota želatiinilehti külmas vees. Kuumuta moos keemiseni, lisa želatiin, sega korralikult. Tõsta jahtuma, aga jälgi, et liiga ära ei jahtu ja tarretuma ei hakka.

Kreem
500 g kodujuustu
500 g 5% kohupiima (teine kord panin 1 paki kohupiima ehk 200g ning 200 g toorjuustu)
400 ml vahukoort
maitse järgi tuhksuhkrut (panin 60 g ja OH hädaldas, et suhkruga koonerdasid... 😡Minu arvates oli OK)

Purusta saumikseriga kodujuust ning sega juurde kohupiim, toorjuust ja tuhksuhkur. Viimast lisa nii palju, kui magusat kreemi soovid. Vahusta vahukoor eraldi anumas tugevaks vahuks, lisa kohupiimasegule ja sega ühtlaseks kreemiks. Kusjuures umbes 3 lusikatäit kreemi panin külmikusse kõrvale- seda on hea lõpus viimistlemisel kasutada.

Tordi kokkupanemine

Aseta liivataignast põhi vormi põhja. Ikka seesama vorm, millega biskviit sai küpsetatud. Aga see peaks olema vähemalt 5 cm kõrge. Määri põhjale ühtlaselt laiali 150 g toormoosi. Tõsta peale ülemine biskviidipool. Kata see kolmandikuga kreemist ja jahtunud tarretisekihiga. Tõsta külmkappi tarduma. Kreem pane ka seniks kappi 😊
Kui moositarretis on tardunud, kata see teise osaga kreemist ja alumise biskviidipoolega ning määri peale ülejäänud kreem. Silu ühtlaseks ja pane paariks tunniks külma tahenema.
Eemalda vorm, silu ääred kauniks ja silu ka pealmine kiht kergelt üle- nii jääb puiste pinnale paremini kinni. Põhjast üle jäänud liivatainas pudista peeneks (kilekotti ja taignarulliga üle) ja puista tordile. Soovi korral tooni pudi rohelise pulbervärviga (uskumatu, aga seda kulub väga vähe). Kaunista meelepäraselt.




teisipäev, 24. aprill 2018

Küpsisevahutort šokolaadikattega



Retsept raamatust "Eesti 100 torti". Autori Maarika Sale tegemisi saab jälgida facebook'is.

Küpsisevaht
300 ml vahukoort
250 g hapukoort
150 g suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
300 g Marie küpsiseid

Vahusta vahukoor, hapukoor ja suhkrud pehmeks kohevaks vahuks. Murenda küpsised umbes 2 cm tükkideks (tegin ümmaguse küpsise neljaks, mõni murdus ka vöiksemaks) ja sega vahu sisse. Pane segu külmikusse paisuma.

Põhi
4 muna
150 g suhkrut
125 g nisujahu
50 g maisitärklist
20 g kakaopulbrit
1,5 tl küpsetuspulbrit
kohvi või kakaod immutamiseks

Ahi soojenema 180⁰-ni. Vahusta munad suhkruga kohevaks vahuks. Sega omavahel kuivained ja lisa kolmes osas munavahtu vispliga alt üles liigutades. Küpseta 22 cm küpsetuspaberiga kaetud vormis pöördõhuga 180⁰C juures 20-25 minutit (ikka tikuga proovin biskviidi küpsust). Jahuta ja lõika kolmeks. Sain 5 cm kõrguse biskviidi! 

 Tarretis
300 ml maasikapüreed (võtsin sügavkülmast toormoosi)
75 g suhkrut
1,5 sl agar-agarit (kasutasin 5 lehte želatiini)
50 ml vett (kui agar-agarit ei kasuta, siis vett ei lisa püreele)

Püreesta maasikad, pane koos suhkrugapotti, kuumuta segades keemiseni. Lahusta agar-agar külmas vees ja vala segades püree hulka (mina siis leotasin želatiinilehti külmas vees ja lisasin need kuumale püreele). Kuumuta segu paar minutit vaiksel tulel. Jahuta segu 30-40 kraadini.
Järgmine kord ei tee tarretist ainult maasikast, vaid lisaks midagi hapukat. Näiteks vaarikaid läbi sõela, et seemned eralduksid.

Tordi kokkupanemine
Vooderda 22 cm tordirünga servad tordikilega (no ei olnud ja ei vooderdanud millegagi...). Aseta esimene biskviidikiht vormi põhja. Immuta kohvi või kakaoga. Ikka kasutan immutamisel pihustit ja tegin mõruda kohviga. Aga järgmine kord prooviks kakaoga- ehk tuleb kakao maitse rohkem esile. Lisa ettevaatlikult läbi segatud küpsisevahust umbes pool. Silusin ära ka. Vala vahu peale pool tarretisest ja kata järgmise biskviidikihiga. Lisa kõpsisevaht ja ülejäänud tarretis. Pane peale viimane biskviit ja immuta ning pane tunniks külmkappi. Hoidsin rohkem- kartsin, et tarretis ei kallerdu nii ruttu. Siis eemalda rõngas, silu tordi küljed ühtlaseks ja pane tagasi külma.

Kate
50 ml piima
150 g tumedat šokolaadi
1 sl võid

Kuumuta potis piim, lisa šokolaad ja või ning kuumuta segades paksenemiseni. Jahuta segu pidevalt segades toatemperatuurile. Samas väga maha ei tohi jahutada, muidu kate ei voola! Vala segu tordi keskele ja lükka spaatliga äärte poole, nii et šokolaad niriseks ka külgedele. Pane vähemalt 5 tunniks veel külmkappi.

Autoril endal on küll veidi teisiti tort kokku pandud 😮



esmaspäev, 26. veebruar 2018

Kringel

Nüüd ma juba usun, et mina saan ka kringli küpsetamisega hakkama (st ei pea tegema babkat)😅


Katsetasin retsepti noorelt staarpagarilt  Patrik Sebastian Unt, kelle tegemistel saab silma peal hoida FB leheküljel ComposingBaker.
Varu aega tegemiseks !

Pärmitaigen:
275ml piima
1 pk kuivpärmi (11g)
3 spl õli
450g jahu + 50-100g töötlemiseks
125g suhkrut
0,5tl soola

Piim ajada käesoojaks. Kuivpärm kaussi koos suhkru ja umbes poole jahuga. Käesoe piim peale, segada, kuni kõik sulanud. Lisada ülejäänud  jahukogus sisse, veidi sõtkuda. Õli juurde ja sõtkuda, kuni käte ja kausi küljest lahti tuleb ja õli on taignas. Käte küljest küll lahti ei tulnud, aga polegi oluline, vast. Panna jahusele lauale ja töödelda, kuni on ilus, pehme ja mõnus. Mina panen lusikaga jahu lauale ja hakkan mudima. Kui näen, et hakkab laua külge kinni, panen jälle lusikaga jahu alla. Ja sõtkun, umbes 10 minutit olen püüdnud võtta aega töötlemisele- pärmitaignale pidi see meeldima.  Siis kausi põhja veidi jahu, tainas potsatada sinna sisse ja sooja kohta kerkima rätiku alla, kuni kahekordne oma suuruses. Kusjuures aega läheb tund kindlasti, et läinud mühinal kerkima. Suru siis alla ja lase uuesti kerkida kahekordseks. Andsin aega umbes pool tundi.
Samal ajal tee täidis. 


 Täidis:
 130g võid
80g suhkrut
4 tl kaneeli
2 tl kakaopulbrit

Toasoe või ja teised kuivained ühendada ja segada, kuni saad ilusa kreemja segu.

Tegelikult on täidis oma valik. Minul tehtud halvaaga, kapist leidsin ka küpsetuskindlat mandlikreemi.

Tainas laotada jahusele lauale, rullida ristkülikuks. Pikaks ja kitsaks ristkülikuks. Täidis õrnalt laotada peale, ühtlaselt. Keerata rulli. Pikkupidi pooleks, need kaks osa põimida omavahel. Küpsetuspaberiga kaetud ahjupannile ja kerkima rätiku alla 30 minutiks. Ahi 180 kraadi peale sooja. Enne ahjupanemist määrida munaga. Puistasin peale veel mandlilaaste. Umbes 25-35 min lasta küpseda. Minu ahjus võiks vist isegi 40-45 min küpseda.

Ganached:
Tumedat šokolaadi + vahukoort (tunde järgi. Kõigepealt sulatan vesivannil šokolaadi ja lisan koort, kuni on mõnus siidjas ja paraja paksusega)
Valgega samamoodi.

Lase kringlil veidi jahtuda ja nirista ganached peale. 


Ja tõesti-tõesti, kringel ei vajunud ahjust võttes oluliselt lapikuks ning ka teisel päeval ei ole kuiv ja puine. Kindlasti proovin veel selle retsepti järgi teha. 

laupäev, 24. veebruar 2018

Merevaigu- ja pistaatsiakreemiga tort

EV100!!!



Tort raamatust "Eesti 100 torti". Retsepti autor Margot Kuuskmann, kelle tegemisi saab jälgida FB leheküljel Rouge Cafe Tordid.

NIIII suur tahtmine oli võtta tordiraamat ja hakata esimesest retseptist pihta. Tühja sest, et kõiki õigeid komponente ei olnud. Ja kaunistamisest ma ei räägigi (vot seda kunstiannet pole mulle antud, nagu ka juuresolevalt pildilt näha, aga ma vähemalt üritasin oma kookitükikest kaunimaks teha...😞). Aga see tunne, kui võtad lusika ja lööd seni tundmata maitsekombinatsiooni.... 😵

Porgandibiskviit
6 muna
6 sl suhkrut
4 sl nisujahu
2 sl kartuli- või maisitärklist
1 tl küpsetuspulbrit
300 g peenelt riivitud porgandit

Munad vahustada suhkruga tugevaks vahuks ning lisa jahu, tärklis, küpsetuspulber (igaks juhuks sõelusin sisse) ja peenelt riivitud porgandid. Vala tainas ühtlase kihina küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 180-kraadises ahjus 20 minutit, jahuta. Novot, aga plaadi suurusest juttu pole. Tõsi, pärast palutakse biskviidist lõigata kaks 20x20 cm kihti. Minul nii väikest plaati pole ja küpsetasin 26x34 cn vormis ja lõikasin selle hiljem pooleks. Ja veel- biskviiti oli raske küpsetuspaberilt kätte saada, aga kummutasin selle tagurpidi kandikule ja siis eemaldasin paberi.

Kreem
400 ml vahukoort
400 g toorjuustu (autor soovitab nt Creme Bonjour'i)
400 g Merevaiku
300 g valget šokolaadi
50 g  pistaatsiapastat  (mul mingi oli, aga suhkruga,  võibolla tegi kreemi nõks magusaks, sai rohkem kah)

Sulata valge šokolaad vesivannil. Vahusta vahukoor tugevaks vahuks. Mikserda kokku toasoojad toorjuust ja Merevaik, lisa jahtunud (toasoojaks) valge šokolaad. Mikserda juurde vahukoor. Jaga kreem kolmeks ja mikserda ühe osa hulka pistaatsiakreem. Ma arvan, et kui seda pistaatsiapastat pole, ei juhtu ka midagi. Kreem iseenesest on huvitav-šokolaadi magusus ja Meravaigu soolasus koos. Autor soovitab neile, kes soovivad rohkem juustust maitset, siis jätta kreemist vahukoor välja. Mina ei jätaks 😊

Vahele
80 g mustikaid
200 g digestiivküpsiseid
50 ml hapukat mahla (kasutasin punasesõstramahla, aga võibolla astelpaju?)
80 g astelpajumarju (ei olnud võtta, panin veelkord mustikaid)
 

 Lõika 20x20 vormiga biskviidist 2 kihti ja pane üks vormi sisse põhjaks. See vormi sisse panek on hea mõte, sest siis ei voola täidiskreem välja. Nagu eelnevalt kirjutasin, küpsetasin mina 26x34 vormis ja lõikasin selle lihtsalt pooleks. Tegelikult võib ju teha ka ümmarguse tordi. Määri põhjale pistaatsiakreem ja raputa peale mustikad. Pudista küpsised väikesteks tükkideks ja immuta mahlaga. Kasutasin selleks tegevuseks pintslit- segasin küpsisetükke kausis ja jälle pintseldasin. Tõsta küpsisepuru mustikatele. Tõsta küpsisekihile teine kolmandik kreemist, lisa astelpajumarjad. Aseta peale teine biskviidikiht, kata ülejäänud kreemiga ja lase vähemalt 4 tundi taheneda.

Autor kaunistas tordi küljed suhkrupaberiga, millele oli trükitud rahvariideseeliku muster. Eelnevalt olid õigesse suurusesse lõigatud tükkide tagumine pool kaetud sulatatud valge šokolaadi glasuuriga, mis olid siis lastud siledal pinnal taheneda. Pealt oli tort kaunistatud värskete marjadega. See suhkrupaberi kaunistus on vist selline, mida lõigata ei saa, sest šokolaadiglasuur taheneb ikka kõvaks...

kolmapäev, 14. veebruar 2018

Suitsukanasalat



Lõigata 2 pirni kuubikuteks, poolitada 2 peotäit heledaid viinamarju (kasutasin seemneteta väikeseid viinamarju), tükeldada 2 suitsukana kintsuliha (nahka ei pane), tükeldada 1 väike purk ananassitükke (omas mahlas), soovi korral lisada ka juustukuubikuid (panin Cheddari juustu peotäie). Segada kõik omavahel. Lisada majoneesi (Hellmann's) niipalju, et kõik koostisained oleksid sellega ilusti koos.

Soovi korral lisada tükeldatud kreeka pähkleid. Mina ei pannud: avasin paki ja maitsesin pähkleid- olid kuidagi mõrud ja kibedad.

Serveerisin väikestel salatilehtedel. Olen saanud seda ainult Rimi ketist, sort Little Gem. On hea salat. Karbis on 6 väikest salatipead.
Ja veel.

Tähelepanu, sööjad!

Nüüd hakkab tulema torte nagu "Vändrast saelaudu"! 😅





teisipäev, 30. jaanuar 2018

Kohupiimakeeksikesed


Ostsin uued vormid! Esimeseks katsetuseks valisin just selle retsepti. Tsipa täiendasin, lisasin sortsu soola ja vanillisuhkrut.

200 g teralist kohupiima
170 g suhkrut
200 g jahu
100 g võid
3 muna
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl vanillisuhkrut
noaotsaga soola
tuhksuhkrut

Esmalt sulata või. Seejärel klopi suuremas kausis munad suhkruga, lisa kohupiim, sulatatud või, sool, vanillisuhkur. Sega hoolikalt, et ei jääks kohupiima tükke. Viimasena sõelu hulka jahu ja küpsetuspulber. Sega veelkord hoolikalt ning tõsta siis tainas 12 muffinivormi (või keeksivormi). Mina sain rohkem kui 12. Küpseta 180 kraadises ahjus ca 20 minutit. Enne serveerimist puista peale tuhksuhkrut.

KOKKUVÕTE: soojalt olid head, muidu...veidi igavad. Sisse võiks panna midagi särtsakat (pohla, kuivatatud jõhvikat?) või peale teha glasuuri (sidruni või apelsini?).

pühapäev, 14. jaanuar 2018

Meekook, kakaoga



Retsepti tõlkisin siit, seal ka video koogi valmistamisest.

Taigen kihtidele:
175 g suhkrut
75 g mett
50 g võid
2 muna
10 g soodat
20 ml sidrunimahla
275 g jahu
20 g kakaod
soola noaotsaga

Suhkur, mesi ja või kuumutada ühtlaseks kuumaveevannil. Mina võtan selleks poti, kuhu panen 2-3 cm vett ja selle peale asetan kuumakindla kausi. Lasen vee potis keema, keeran kuumuse väiksemaks ja kuumutan segu 15 minutit. Võtan ühtlaseks segunenud massi (suhkur ei ole küll päris ära sulanud)  tulelt ja paar minutit jahutan pidevalt segades. Seejärel lisan vispeldades ühekaupa munad. Eraldi nõus segan omavahel sooda ja sidrunimahla (vahutab!) ja lisan segusse. Veel eraldi nõus segan jahu, kakao ja soola ning osade kaupa sõelun ja segan taignasse. Kuni võimalik, kasutan segamisel visplit. Tainas tuleb üsna vedel, voolav õigemini, aga lasen sellel toatemperatuuril 20 minutit jahtuda, siis veidi taheneb.

Vahepeal mõtlen välja, millise kujuga kooki ma tahan teha 😮 Ahjust tulev küpsetis tuleb kohe lõigata õigesse vormi. Originaalis on kook 6 kihiline mõõtudega 16x16 cm. See oli liiga kõrge mu meelest. Järgmine kord teen 4 kihti, nii et ühest plaaditäiest peaks saama 2 kihti. Kas ristküliku kujulised või ümmargused? Vaatan, kuidas välja annab lõigata 😕 Oleneb, kui osav rullija olen...

Panen ahju soojenema 180 kraadini. Jagan taina pooleks ja rullin küpsetuspaberil õhukeseks, saan kaks plaaditäit. See on üsna tüütu ja aeganõudev tegevus, sest tainas kohutavalt kleepub. Aga tainarulli tuleks pidevalt jahuga katta ja veidi patsutada jahuse käega ka rullitavat tainast. Tegelikult puistasin pidevalt tainale jahu ja silitasin käega. Rullin nii õhukeseks, kui võimalik, küpsedes ta paisub. Enne ahju panekut toksin sellesse kahviga augud. Küpsetan 5 minutit, mitte kauem. Võtan ahjust ja kohe lõikan soovitud suurusega tükid. Ääred panen veel mõneks minutiks ahju, et nad veidi kuivemaks küpseks, nendest teen hiljem kaunistuseks puru (ääred jätan lahtiselt tuppa seisma). Lasen põhjadel jahtuda, samal ajal valmistan kreemi.

Kreem: järgmine kord teen 1,5 kordse koguse, ei olnud vähe, aga võiks rohkem olla 😛

300 g hapukoort
150 g vahukoort
140 g tuhksuhkrut

Kuna mu silmamõõt on nagu on, siis kreemi jaotamisel kasutan kaalu. Seetõttu esimese asjana kaalun ära nõu, milles hakkan kreemi kokku segama. Mikserdan hapukoore ja tuhksuhkru kokku, kiirus võib olla suurem, segu mikserdamise käigus pakseneb. Uskumatu- pakseneb jah! Teises nõus mikserdan vahukoore. Segan need kaks ettevaatlikult kokku. Ei soovitatud mikserdada, aga tegin seda siiski, kõige madalamal kiirusel. Sain massi, mis kihtide vahelt ei voolanud minema, püsis hästi.

Laon koogi kokku. Kui on hirm, et kihid lähevad "liikuma" ehk siis kook vajub viltu, võib selle panna ka mingisse lahtikäivasse vormi. tegelikult võiks siis seda vormi kasutada juba kihtide väljalõikamisel. Pealmiseks kihiks jääb hetkel kreem. Katan vormi kasvõi toidukilega ja jätan külmikusse seisma, 12 tundi on piisav juba. Kaunistan puruga.


09.veebruar
Tegin 2-kordse koguse, aga ainult 4 kihti. Ise seda maitsta ei saanud...

14.veebruar
Seda sain mekkida 😃 On veel kõrge, järgmise teen 3-kihilise.

17.veebruar
Tahtsin kollast šokolaadi huvitavamaks toonida, aga ei õnnestunud... 😒